Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 279 015 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Świat - Ukraina: Swoboda przeciwko wizycie patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla

wtorek, 27 lipca 2010 20:11


   Kijowska milicja zatrzymała 6 działaczy nacjonalistycznej partii Swoboda, którzy zamierzali protestować przeciwko wizycie patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Wcześniej sąd zabronił organizacji manifestacji.

Milicja zagrodziła aktywistom Swobody przejście powołując się na decyzję sądu. Gdy tylko nacjonaliści zaczęli wyjmować plakaty, do akcji wkroczył oddział specjalny Berkut, którego funkcjonariusze siłą wciągnęli protestujących do radiowozu.

Pod sobór świętej Zofii, gdzie przebywał patriarcha Moskwy i Wszechrusi, przybyli też aktywiści innych organizacji nacjonalistycznych, którzy zorganizowali tam krótką konferencję prasową.

Ihor Mazur z kijowskiego oddziału UNA - UNSO wytłumaczył, dlaczego wizyta Cyryla budzi opór sił prawicowych: "To telewizyjna propaganda, że wszyscy czekają ze śliną na ustach i na kolanach, aż Cyryl zostanie także patriarchą kijowskim. To duchowa ekspansja Moskwy i kanałów pracujących dla niej".

Prawicowi politycy przekonują, że wizyta patriarchy Cyryla ma charakter polityczny. Często wspomina on bowiem o wspólnocie Rosjan, Białorusinów i Ukraińców określając ich mianem jednego narodu. Obawiają się też, iż rosyjska Cerkiew prawosławna będzie się starała całkowicie podporządkować sobie ukraińską Cerkiew patriarchatu moskiewskiego, która mimo że obecnie podlega Moskwie, cieszy się dużą autonomią.

Wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem Ukraińców. W Odessie na nabożeństwo z jego udziałem przyszło 5 tysięcy wiernych, a w Dniepropietrowsku, według danych organizatorów - 20 tysięcy zamiast oczekiwanych 70 tysięcy.

Źródło: IAR/ Kresy.pl

Podziel się
oceń
0
0


Licznik odwiedzin:  275 762  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O bloogu
Czołem Wielkiej Polsce!

Witamy na bloogu "Kronika Narodowa".
Bloog w swym zamyśle, ma być czysto informacyjny. Znajdziecie tu relacje z inicjatyw/ akcji praktycznie wszystkich środowisk i organizacji szeroko pojętego Obozu Narodowego. Nie zapomnimy jednak o działalności nacjonalistów spoza granic naszego kraju i artykułach oscylujących wokół tematyki ideologiczno – historycznej.
Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi środowiskami narodowymi. Przy czym, z całą stanowczością stwierdzamy, iż nie interesują nas jakiekolwiek antagonizmy organizacyjne... CWP!

Redakcja

ZASADY PRZEDRUKU Z KN: ZASADY PRZEDRUKU - LINK

Kontakt: kronikanarodowa@wp.pl

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 275762

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl