Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 279 015 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Książki: A. Wielomski - Hiszpania Franco

wtorek, 27 lipca 2010 20:26

 

 Prawicowy hit wydawniczy znowu w sprzedaży

   Informujemy, że po dłuższym czasie znowu można kupić "Hiszpanię Franco" Adama Wielomskiego - książkę stanowiącą przełom w polskich badaniach nad hiszpańską myślą prawicową.

 Ze wstępu:

 Polska Ludowa to nie tylko epoka spustoszenia politycznego, ekonomicznego i moralnego. W znacznej mierze jest to także spustoszenie naukowe. Carska cenzura - gdy jakiegoś autora lub jakąś książkę uważała za naprawdę niebezpieczny element dla Cesarstwa Rosyjskiego - miała zwyczaj, że nie dopuszczała do publikacji tekstów nawet krytycznych o danym autorze lub książce. Wychodzono bowiem z założenia, że jeśli się kogoś krytykuje, to tym samym wskazuje się czytelnikom, że ktoś taki w ogóle istnieje. Cenzura doskonała nie polega na wstrzymaniu głosów krytycznych, lecz na tym, że pewne sprawy i pewne osoby przestają istnieć w świadomości społecznej. Cenzura Polski Ludowej w metodzie tej - w porównaniu z carską - poczyniła wielkie postępy. Skutkiem tego są takie epoki, wydarzenia czy nurty polityczne, których w polskiej świadomości potocznej najzwyklej nie ma, a jeśli są, to w jakiejś szczątkowej i karykaturalnej wersji nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością.

W historiografii komunistycznej Hiszpania Francisco Franco nie istniała, nie żyła własnym życiem. Z wojny domowej 1936-39 do rangi symbolu podniesiono jedynie epizod Brygad Międzynarodowych, starannie przemilczając fakt z kogo się składały i komu służyły. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat komunistyczna Polska i frankistowska Hiszpania nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych. Fakt ten ma niezwykle poważne i dalekosiężne konsekwencje dla naszej wiedzy o epoce frankistowskiej. W znacznej mierze jego skutki są dziś nieodwracalne. Wraz z nieuznawaniem władzy Franco, PRL nie uznawała również niczego, co wydano i wydrukowano w Hiszpanii. Jeśli sięgniemy do katalogów Biblioteki Narodowej w Warszawie lub Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, to w szufladce z napisem Hiszpania znajdziemy wiele prac o Hiszpanii Wieku Złotego, hiszpańskich walkach z Maurami. Jeśli jednak będziemy posuwać się dalej i znajdywać chronologicznie kolejne tematy, to zaskoczy nas gama prac na temat Hiszpanii XX wieku. Mamy tu same prace o komunistach w Hiszpanii, ruchu robotniczym, opozycji antyfrankistowskiej. Jest wielka luka: brak prac o tych ruchach, które były komponentami frankizmu; nie są w Polsce dostępne dzieła jakichkolwiek teoretyków frankizmu, jak i - poza jednym małym zbiorem przemówień - samego Franco. Luka ta jest już nie do zapełnienia. Książek tych w Polsce nie ma i już nigdy się nie pojawią, ponieważ nie ma ich już jak zakupić. W pewnej mierze lukę tę wypełnia internet, ale przed każdym, kto chciałby problem badać, pojawia się kwestia nie tylko rzadkiej u nas znajomości języka hiszpańskiego, lecz i banalny fakt, że przeciętny polski czytelnik najzwyklej w świecie nie wie jakich książek szukać i jakich autorów. Skutkiem tego, dla wielu ludzi podstawowym źródłem do studiowania karlizmu pozostaje relacja Jędrzeja Giertycha z pobytu w Hiszpanii.

Cena: 33,00zł

format: 394

ilość stron: B5

oprawa: miękka

http://capitalbook.pl/product_info.php?products_id=98

Źródło: Konserwatyzm.pl

Podziel się
oceń
0
0


Licznik odwiedzin:  275 726  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O bloogu
Czołem Wielkiej Polsce!

Witamy na bloogu "Kronika Narodowa".
Bloog w swym zamyśle, ma być czysto informacyjny. Znajdziecie tu relacje z inicjatyw/ akcji praktycznie wszystkich środowisk i organizacji szeroko pojętego Obozu Narodowego. Nie zapomnimy jednak o działalności nacjonalistów spoza granic naszego kraju i artykułach oscylujących wokół tematyki ideologiczno – historycznej.
Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi środowiskami narodowymi. Przy czym, z całą stanowczością stwierdzamy, iż nie interesują nas jakiekolwiek antagonizmy organizacyjne... CWP!

Redakcja

ZASADY PRZEDRUKU Z KN: ZASADY PRZEDRUKU - LINK

Kontakt: kronikanarodowa@wp.pl

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 275726

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl