Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 279 015 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Książki: "Giovinezza Młodzież i mit młodości w faszystowskich Włoszech" - Podemski Piotr

środa, 28 lipca 2010 6:44


 "Giovinezza Młodzież i mit młodości w faszystowskich Włoszech" - Podemski Piotr

   "Giovinezza" ("Młodość") to tytuł oficjalnego hymnu faszyzmu, oczywiste dla każdego Włocha skojarzenie z okresem dwudziestolecia. Książka prezentuje podstawowy dla faszyzmu jako totalitarnej "rewolucji antropologicznej" mit młodości. Faszystowska młodzież - zarazem główna siła ruchu u jego zarania, jak i obiekt jego szczególnej troski jako reżimu u władzy - miała stać się kołem zamachowym nowej historii, kadrami Nowych Włochów dla faszystowskiego imperium. Autor analizuje filozoficzne podstawy oraz szczegółowe cele polityki faszyzmu wobec młodzieży, jej realizację poprzez system oświaty i organizacje masowe, a także konfrontuje propagandowe wizje ze wspo- mnieniami świadków epoki.


Wydawnictwo DiG
wydanie 2010 r.
ISBN: 978-83-7181-625-3
Format: 17.0x24.5cm
Ilość stron: 396
Oprawa: Twarda
Cena: 37,80 zł
DiG


Podziel się
oceń
0
0

Książki: "Faszyzm włoski i hitleryzm w publicystyce Romana Dmowskiego w latach 1922-1939"

środa, 28 lipca 2010 6:37


   Michał Andrzejczak - "Faszyzm włoski i hitleryzm w publicystyce Romana Dmowskiego w latach 1922-1939" 

   Autor ukazał stosunek Romana Dmowskiego do dwóch masowych ruchów społeczno-politycznych, które dominowały w I połowie XX w. w Europie. Faszyzm włoski oraz hitleryzm - systemy powstałe jako przeciwwaga dla komunizmu - były ruchami, które odcisnęły decydujące piętno w historii Europy. Reżimy te w wyniku militaryzacji polityki, stały się zagrożeniem dla pokoju w Europie i na całym świecie, zaś rywalizacja ich przywódców Benito Mussoliniego z Adolfem Hitlerem o pierwszeństwo w hierarchii wodzów państw totalitarnych, uwidoczniła się w zapędach imperia- listycznych. Książka ukazała również w szerokim kontekście ewolucję poglądów Romana Dmowskiego na oba ruchy społeczno-polityczne.

liczba stron : 255
ISBN : 978-83-89684-48-6
cena : 25.00

Książka dostępna w Wydawnictwie Nortom

 Nortom


Podziel się
oceń
0
0

Książki: A. Wielomski - Hiszpania Franco

wtorek, 27 lipca 2010 20:26

 

 Prawicowy hit wydawniczy znowu w sprzedaży

   Informujemy, że po dłuższym czasie znowu można kupić "Hiszpanię Franco" Adama Wielomskiego - książkę stanowiącą przełom w polskich badaniach nad hiszpańską myślą prawicową.

 Ze wstępu:

 Polska Ludowa to nie tylko epoka spustoszenia politycznego, ekonomicznego i moralnego. W znacznej mierze jest to także spustoszenie naukowe. Carska cenzura - gdy jakiegoś autora lub jakąś książkę uważała za naprawdę niebezpieczny element dla Cesarstwa Rosyjskiego - miała zwyczaj, że nie dopuszczała do publikacji tekstów nawet krytycznych o danym autorze lub książce. Wychodzono bowiem z założenia, że jeśli się kogoś krytykuje, to tym samym wskazuje się czytelnikom, że ktoś taki w ogóle istnieje. Cenzura doskonała nie polega na wstrzymaniu głosów krytycznych, lecz na tym, że pewne sprawy i pewne osoby przestają istnieć w świadomości społecznej. Cenzura Polski Ludowej w metodzie tej - w porównaniu z carską - poczyniła wielkie postępy. Skutkiem tego są takie epoki, wydarzenia czy nurty polityczne, których w polskiej świadomości potocznej najzwyklej nie ma, a jeśli są, to w jakiejś szczątkowej i karykaturalnej wersji nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością.

W historiografii komunistycznej Hiszpania Francisco Franco nie istniała, nie żyła własnym życiem. Z wojny domowej 1936-39 do rangi symbolu podniesiono jedynie epizod Brygad Międzynarodowych, starannie przemilczając fakt z kogo się składały i komu służyły. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat komunistyczna Polska i frankistowska Hiszpania nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych. Fakt ten ma niezwykle poważne i dalekosiężne konsekwencje dla naszej wiedzy o epoce frankistowskiej. W znacznej mierze jego skutki są dziś nieodwracalne. Wraz z nieuznawaniem władzy Franco, PRL nie uznawała również niczego, co wydano i wydrukowano w Hiszpanii. Jeśli sięgniemy do katalogów Biblioteki Narodowej w Warszawie lub Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, to w szufladce z napisem Hiszpania znajdziemy wiele prac o Hiszpanii Wieku Złotego, hiszpańskich walkach z Maurami. Jeśli jednak będziemy posuwać się dalej i znajdywać chronologicznie kolejne tematy, to zaskoczy nas gama prac na temat Hiszpanii XX wieku. Mamy tu same prace o komunistach w Hiszpanii, ruchu robotniczym, opozycji antyfrankistowskiej. Jest wielka luka: brak prac o tych ruchach, które były komponentami frankizmu; nie są w Polsce dostępne dzieła jakichkolwiek teoretyków frankizmu, jak i - poza jednym małym zbiorem przemówień - samego Franco. Luka ta jest już nie do zapełnienia. Książek tych w Polsce nie ma i już nigdy się nie pojawią, ponieważ nie ma ich już jak zakupić. W pewnej mierze lukę tę wypełnia internet, ale przed każdym, kto chciałby problem badać, pojawia się kwestia nie tylko rzadkiej u nas znajomości języka hiszpańskiego, lecz i banalny fakt, że przeciętny polski czytelnik najzwyklej w świecie nie wie jakich książek szukać i jakich autorów. Skutkiem tego, dla wielu ludzi podstawowym źródłem do studiowania karlizmu pozostaje relacja Jędrzeja Giertycha z pobytu w Hiszpanii.

Cena: 33,00zł

format: 394

ilość stron: B5

oprawa: miękka

http://capitalbook.pl/product_info.php?products_id=98

Źródło: Konserwatyzm.pl


Podziel się
oceń
0
0

Książki: „Różne oblicza nacjonalizmów. Polityka - Religia - Etos"

czwartek, 22 lipca 2010 14:55

   Prof. Bogumi¸ Grott jest w tej chwili najwybitniejszym znawcą tematyki związanej z klasyfikowaniem nacjonalizmów. W niniejszym tomie zebra¸ 29 tekstów różnych autorów, zajmujàcych się tą tematyką. Gros tekstów dotyczy polskiego nacjonalizmu. Redaktor tomu we wstępie poddaje krytyce prostactwo liberalnej interpretacji polskiego ruchu narodowego.


   Polemizuje z „Gazetà Wyborczà" i jej tendencyjnymi publikacjami, będącymi połączeniem ignorancji z ideologicznym zacietrzewieniem. To dobitny głos, może tylko niezbyt fortunnie dobrany zosta¸ przedmiot sporu (oceny NSZ), gdy tymczasem mamy liczne przypadki skrajnej tendencyjności przy omawianiu innych fragmentów dziejów Narodowej Demokracji. Takim przykładem jest np. publikacja Grzegorza Krzywca pt. „Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego 1886-1905", wyjątkowo perfidna i kłamliwa ksiàżka.

W omawianym tomie na uwagę zasługują rzecz jasna artykuły samego B. Grotta, tak o polskim ruchu narodowym, jak i ukraińskim. Autora interesują głównie wpływy religii i myśli chrześcijańskiej na oblicze ideowe obu nacjonalizmów (jeśli już mamy używać takiego terminu). O ile w przypadku polskim ten wpływ był zbawienny, o tyle w przypadku Kościoła greko-katolickiego katastrofalny.

Warto też zwrócić uwagę na artykuły Rafała Łętochy o Andrzeju Trzebińskim i myśli ideowo-politycznej Stanisława Piaseckiego, a także na świetny tekst Przemysława Bibika o narodowcach więźniach Auschwitz, w którym autor obala teorie o odejściu działaczy ND od ideologii własnego obozu pod wpływem doświadczeń obozowych. Tu znajdziemy bardzo ciekawą informację o stanowisku prof. Witolda Staniszkisa (zmarł w obozie w 1941 r.), ojca Witolda W. Staniszkisa (1908-2008) i dziadka Jadwigi Staniszkis. Rozważając los Polski uznał on, że z dwojga złego „wolałby widzieć zwycięstwo Związku Radzieckiego i wprowadzenie ustroju komunistycznego niż być pod rządami hitlerowskimi, które niosą całkowitą zagładę dla Polski i biologiczne wyniszczenie Polaków". Życzenie czy przepowiednia starego profesora się ziściło, a jego syn zaangażował się w budowę nowej Polski po 1945 roku, oczywiÊcie z pobudek patriotycznych. Mamy w tomie sporo tekstów o innych europejskich ruchach narodowych - Adam Wielomski pisze bardzo ciekawie o stosunku Frontu Narodowego do religii i Charlesa Maurrasa do protestantyzmu, a Wiesław Bator w obszernym eseju omawia histori´ nacjonalizmu węgierskiego.

„Różne oblicza nacjonalizmów. Polityka - Religia - Etos" (red. prof. Bogumi Grott), Wyd. NOMOS, Kraków 2010, ss. 613. Zamówić można:
www.nomos.pl

Źródło: Myśl Polska


Podziel się
oceń
0
0

Ksiązki: Unikalne endecjana w Księgarni Wysyłkowej Myśli Polskiej

sobota, 17 lipca 2010 6:35


   Księgarnia Wysyłkowa Myśli Polskiej oprócz sprzedaży książek współczesnych prowadzi też część antykwaryczną. Pojawiły się w niej unikalne oryginalne wydawnictwa Stronnictwa Narodowego na emigracji z lat 40., 50. i 60-tych ubiegłego roku. 

  Wśród nich szczególną uwagę zwraca książka Józefa Rokickiego „Michał" pt."Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia" wydana w Niemczech Zachodnich w 1949 r. Opisuje ona działalność NOW i innych organizacji zbrojnych ruchu narodowego w czasie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego (cena 50 zł).

 Godne polecenia są też trzy broszury z serii Studium Polityczne Stronnictwa Narodowego. Są to: zeszyt drugi - Leon Kownacki „Demokratyczne ustroje państwowe" wydany w 1952 r. w Londynie (cena 30 zł); zeszyt szósty - Leon Kownacki „Marksizm w świetle nauki i faktów" wydany w 1954 r. w Londynie (cena 30 zł) i zeszyt dziewiąty - Jerzy Zdziechowski „Skarb i pieniądz 1919-1939" wydany w 1955 r. też w Londynie (cena 30 zł).

Dużo o działalności endecji na emigracji mówi też broszura „Drugi Centralny Zjazd Delegatów Stronnictwa Narodowego odbyty w Londynie w dniach 19-22 maja 1961 r." wydana w Londynie w 1962 r. (cena 30 zł).

Pozycje te oraz inne dostępne jedynie w ilości kilku egzemplarzy można zamawiać poprzez Internet wchodząc na stronę: http://saturnus.myslpolska.pl/?antykwariat,38


j.s.


Źródło: Myśl Polska Info
Podziel się
oceń
0
0

Książki: Obóz narodowy w obliczu dwóch totalitaryzmów

wtorek, 15 czerwca 2010 6:46


   Nakładem IPN ukazała się pozycja pt."Obóz narodowy w obliczu dwóch totalitaryzmów" pod red. Rafała Sierchuły.

   Książka ta jest owocem wielu lat pracy badawczej nad dziejami ruchu narodowego w latach 1939-196 i próbą przedstawienia jego losów zarówno w latach II wojny światowej, jak i w okresie terroru komunistycznego. Jest ona także plonem trzech organizowanych przez Istytut Pamięci Narodowej w latach 2007-2008 konferecji naukowych poświęconych historii obozu narodowego. Jedną z najważniejszych zalet pracy jest jej aspekt edukacyjny, do tej pory bowiem historia największej polskiej formacji politycznej I połowy XX w. wciąż jest nieznana lub zakłamana. Być może dzięki niej uda się przybliżyć czytelnikom wiedzę o losach tego obozu politycznego i jego bohaterskich przywódców, wyniszczanych bezwzględnie i okrutnie przez komunistyczne organy represji.

 

SPIS  TREŚCI

Wstęp - Rafał Sierchuła

Część I
Badania nad dziejami ruchu narodowego w pierwszej połowie XX wieku

 • Wojciech Jerzy Muszyński
  Obóz Narodowo-Radykalny i Organizacja Polska - zarys działalności przedwojennej (1933-1939)
 • Tomasz Kenar
  Geneza „Szańca Bolesławów". Myśl zachodnia w ideologii Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska 1922-1939
 • Wojciech Chałupka
  Służba Cywilna Narodu - rys historyczny
 • Mirosław Orłowski
  Konspiracyjne wydawnictwa Narodowych Sił Zbrojnych 1942-1945. Czasopisma. Broszury. Ulotki
 • Roman Paul Smolorz
  Kontekst międzynarodowy przejścia Brygady Świętokrzyskiej na zachód Europy w 1945 r. przez Śląsk i Czechy do Ratyzbony

Część II
Działalność struktur terenowych w latach okupacji i bezpośrednio po niej

 • Bogdan Chrzanowski
  Działacze narodowi w strukturach Pomorskiej Okręgowej Delegatury Rządu 1939-1945
 • Rafał Sierchuła
  Narodowa Organizacja Wojskowa w Kraju Warty
 • Rafał Drabik
  Zarys historii III Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych
 • Dariusz Węgrzyn
  Od NSZ do Śląskich Sił Zbrojnych (1945-1948)
  Dzieje pewnej zdrady. VII Śląski Okręg NSZ (styczeń-listopad 1945)
  Dzieje pewnej prowokacji. Śląskie Siły Zbrojne (1946-1948)
  W obcych mundurach. Wywiad NSZ w strukturach aparatu represji na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim (1945-1947)
 • Elżbieta Wojcieszyk
  Środowisko Stronnictwa w Wolsztynie po II wojnie światowej świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa Wolsztyna i Poznania

Część III
Bohaterowie podziemia narodowego

 • Mirosław Orłowski
  Tadeusz Maciński (1905-1999) - publicysta i ideolog, działacz narodowego podziemia
 • Jolanta Mysiakowska-Muszyńska
  Aparat represji wobec elit Obozu Narodowego w Polsce - życiorys niedokończony Tadeusza Łabędzkiego (1917-1946)
 • Aleksandra Pietrowicz
  Kirył Sosnowski „Konrad" (1910-1966) - zarys biografii
 • Rafał Sierchuła
  Stefan Marcinkowski
 • Rafał Sierchuła
  Jan Kamieński - historia cichociemnego
 • Marta Szczesiak-Ślusarek
  Ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Józef Kasznica (1908-1948)
 • Ksawery Jasiak
  Losy żołnierzy AK-NSZ-KWP z powiatu radomszczańskiego na przykładzie plut. Zbigniewa Wojciechowskiego „Zbycha"

Wykaz skrótów
Indeks osób

Źródło: Endecja.pl


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Dąbrowski Przemysław - "Narodowa demokracja byłego Wielkiego Ks. Litewskiego"

piątek, 21 maja 2010 9:35


     Głównym celem, jaki stawiał sobie autor, przystępując do pracy nad niniejszą książką, było szczegółowe ukazanie procesów i etapów kszta- łtowania się myśli społeczno-politycznej Narodo- wej Demokracji na obszarze byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

   Zdawało się to o tyle istotne, iż działacze obozu narodowego działający na tych ziemiach nie do końca identyfikowali się z hasłami głoszonymi przez ich ideowych kolegów i przyjaciół z innych terenów byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wydaje się, że wielopłaszczyznowość myśli politycznej obozu narodowego na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, złożoność i niebanalność tych rozważań, w pełni zasługują na przedstawienie, tym bardziej, iż do tej pory "litewscy" endecy nie doczekali się odrębnej monografii poświęconej swojemu środowisku. Jeżeli zatem chociaż tylko w części udało się to uczynić i przybliżyć współczesnemu czytelnikowi te zagadnienia, to daje to nadzieję, iż dokonania i wkład tej grupy ideowej w dorobek polskiej myśli politycznej nie ulegną zapomnieniu. (ze Wstępu)

Księgarnia Akademicka, 2010, 388 s.
ISBN: 83-7638-008-7 
Nasza cena: 27.00

KN


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Komiks "Piątka"

piątek, 21 maja 2010 6:49


   W księgarniach pojawił się komiks pt. Piątka. Jest to opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowa- nków poznańskiego oratorium Księży Salezjanów, w których zwyczajne, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna. Szybko, po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Wielkopolski przemianowanej na Warthegau (Kraj Warty), podjęli działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej. Za nią właśnie zostali oni aresztowani i, przecho- dząc szlak ciężkich więzień, ostatecznie zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie.

   Podczas pobytu w obozach Piątka dała niezwykłe świadectwo dojrzałej wiary zaszczepionej w domach rodzinnych i wśród salezjanów. Zachowało się onow pieczołowicie przechowy- wanych dokumentach i wspomnieniach, dlatego też papież Jan Paweł II zaliczył oratorian w poczet błogosławionych 13 czerwca 1999 r. podczas mszy beatyfikacyjnej 109 polskich męczenników II wojny światowej.

 Scenariusz albumu napisany przez duet autorów: Tomasza Nowaka i Witolda Tkaczyka (m.in. 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi), stanowi adaptację scenariusza do filmu fabularnego, który w najbliższych latach zamierza zrealizować jego pomysłodawca - Artur Piotrowski. Nie znaczy to jednak, że komiks jest prostym przeniesieniem fabuły kinowej na papier, pojawiają się tu bowiem także wątki nowe, rozbudowane i nieco zmienione.

 Pierwsze plansze przekazują klimat oratorium i domów rodzinnych, a także przybliżają postaci całej Piątki w okresie poprzedzającym wojnę - w czasie jeszcze spokojnym, ale już pod wyczuwalną presją nadchodzącego konfliktu. Dalej ukazane zostało życie codzienne przyjaciół pod okupacją oraz ich praca w konspiracji.

Na drugą połowę komiksu składają się obozowe losy bohaterów. Szczególny nacisk położony został tutaj na realia panujące w hitlerowskich więzieniach oraz świadectwo wiary, jakie oratorianie dawali w tym trudnym czasie.

Komiks kończy niezwykle poruszająca droga Piątki z cel śmierci pod szafot, opisana fragmentami tzw. listów spod gilotyny - pięknego wyznania wiary i słów otuchy kierowanych w ostatnich chwilach do najbliższych. Samo ścięcie, pokazane z niezwykłym wyczuciem, nie stanowi jednak finału opowieści, gdyż zamyka ją tchnąca nadzieją i optymizmem scena beatyfikacji.

Album uzupełnia posłowie poruszające temat świętości we współczesnym świecie oraz przybliżające postaci Piątki, a także galeria zdjęć ukazujących głównych bohaterów.

Komiks w skrócie:
Piątka
scenariusz fabuły kinowej Piątka: Artur Piotrowski
adaptacja i rozbudowa: Tomasz Nowak, Witold Tkaczyk
rysunki: Wojciech Nawrot
posłowie: Tomasz Nowak
wydawca: Artur Piotrowski Films
we współpracy z Domem Zakonnym Towarzystwa Salezjańskiego Niepokalanego Serca NMP w Poznaniu oraz wydawnictwem Zin Zin Press
Miejsce i data wydania: Poznań 2010
Liczba stron: 40
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-929969-1-0
Wydanie I
Dystrybucja:
- salony EMPiK,
- księgarnie stacjonarne,
- księgarnie internetowe,
- księgarnie komiksowe,
- imprezy targowe.

Kontakt
Tomasz Nowak
Artur Piotrowski Films
tel. 0 519 311 015
e-mail: komiks@piatkafilm.com
www.piatkafilm.com

Źródło: Endecja.pl


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Spotkanie promujące “Robotnika” Ernsta Jungera

piątek, 21 maja 2010 6:36

   Gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniu promocyjnym pierwszego polskiego wydania "Robotnika". Spotkanie poprowadzi tłumacz - profesor Wojciech Kunicki.

   Najważniejsze dzieło teoretyczne Jüngera - prorocze i pionierskie. Jego echa odnaleźć można u Heideggera, Deleuze'a, Baudrillarda czy Virilio, teoretyków społeczeństwa masowego. Lektura daje możliwość obcowania z niezwykłym stylem autora w wywodzie poddanym rygorowi i zasadzie konsekwencji, lecz przy tym wybitnie oryginalnym pojęciowo (charakterystyczne pojęcia, które wprowadza, to np. „strefa elementarna" czy „totalna mobilizacja").

Książka przynosi całościową teorię nowoczesności. Penetruje fascynujące obszary ontologii społecznej, filozofii techniki, historii politycznej i antropologii nowoczesności.

Bezpośrednią inspiracją dzieła była I wojna światowa i jej następstwa. Jünger już w 1932 roku przepowiadał zmierzch społeczeństwa mieszczańskiego.

Tytułowy robotnik to aktywna siła i ucieleśnienie najważniejszego rysu nowej epoki, w której panować będzie „totalny prymat pracy". Konserwatywny Jünger rozwinął tu paradoksalnie teorię Marksa. Wszystko staje się formą pracy: wojna, wypoczynek, poznanie. Autor ukazał też koniec epoki indywiduum i masy - dwóch fenomenów, które cechują jego zdaniem raczej klasyczne społeczeństwo XIX wieku niż świat współczesny.

Po spotkaniu z prof. Kunickim na UWr. w zeszły poniedziałek mogę powiedzieć, że zapowiada się arcyciekawie!

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/35403/robotnik.html

Ernst
Jünger (ur. 29 marca 1895 w Heidelbergu - zm. 17 lutego 1998 w Riedlingen), jeden z najważniejszych niemieckich pisarzy XX wieku. Wywarł duży wpływ na niemieckojęzyczną literaturę.

Ernst Jünger był niemieckim nacjonalistą, ale nacjonalizm pojmował we własny, autonomiczny sposób. Był także żołnierzem - podczas pierwszej wojny światowej był wielokrotnie ranny i wyróżniany najważniejszymi odznaczeniami Drugiej Rzeszy, podczas drugiej - był oficerem, przebywał głównie w Paryżu. Junger zachowywał dystans do postaci Hitlera i jego partii NSDAP, nigdy do niej nie przystąpił. Jego powieść "Na marmurowych skałach" postrzega się jako metaforyczną krytykę nazizmu, zaś w ogólności jest to piękna opowieść o rozpadzie tradycyjnej wspólnoty pod wpływem sił nowoczesności i totalizmu.

Junger przeprowadzał na sobie eksperymenty z wieloma narkotykami - między innymi jako jeden z pierwszych opisywał doświadczenia z LSD (znajomość z odkrywcą tej substancji, Albertem Hofmannem). Podróże pod wpływem psychodelików zainspirowały go do napisania "Drogen und Rausch" (Narkotyki i odurzenie). Inną jego pasją, która pochłaniała go przez całe życie - było zbieranie owadów.

Urodził się jako pierwsze dziecko aptekarza. W czasie jego dzieciństwa rodzina przenosiła się kilkakrotnie, między innymi do Hanoweru, gdzie Ernst uczęszczał do gimnazjum. Jako 18-latek pod wpływem książek opisujących przygody europejskich kolonizatorów w Afryce, zgłosił się do służby w Legii Cudzoziemskiej. Szybko jednak powrócił do Niemiec na skutek interwencji swojego ojca.

W 1914, po wybuchu wojny, zgłosił się na ochotnika. W listopadzie 1915 został skierowany na front do Szampanii. Służył na froncie zachodnim, głównie we Francji, kończąc wojnę jako dowódca kompanii szturmowej w stopniu porucznika. W ciągu kolejnych czterech lat czternastokrotnie był ranny, został odznaczony między innymi Krzyżem Żelaznym I klasy oraz Orderem Pour la Mérite - jako jeden z ostatnich. W momencie śmierci był ostatnim żyjącym kawalerem tego odznaczenia.

Po zakończeniu wojny Jünger wydał swoje okopowe wspomnienia, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez prawicową prasę. W 1923 zawiesił karierę w wojsku. Zajął się studiami - zoologią i filozofią - których jednak nie ukończył. Zwrócił się ku pracy pisarskiej i dziennikarskiej. Po przejęciu władzy przez nazistów odrzucił ich propozycje zajęcia miejsca w Reichstagu oraz członkostwa w tzw. akademii poetów (Dichterakademie). Pociągnęło to za sobą różne nieprzyjemności, m.in. przeszukanie mieszkania przez Gestapo.

Po wybuchu wojny Jünger jako oficer Wehrmachtu został skierowany do stolicy okupowanej Francji, gdzie zajmował się cenzurą listów. W tym okresie nawiązał stały kontakt z przedstawicielami paryskich elit kulturalnych pozostałych po klęsce 1940r. we Francji. Spotkał się min. z Jean-Paulem Sartrem i Picassem.

Po ostatecznej klęsce Trzeciej Rzeszy pisarz nie zgodził się na wypełnienie denazyfikacyjnego kwestionariusza i otrzymał zakaz publikacji w brytyjskiej strefie okupacyjnej, który został uchylony w 1949. Wtedy mieszkał już w Wiflingen w Badenii-Wirtembergii. W dalszych latach swojego życia wciąż podróżował, brał udział w spotkaniach upamiętniających ofiary wojen, wydawał kolejne książki. Otrzymał wiele nagród literackich oraz niemieckich odznaczeń, w tym Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec I kl.

Data: 28 maja 2010
Termin: 17:00 - 19:00
Ulica: Hala Elektrowni Wodnej naprzeciw głównego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego
Miejscowość: Wrocław


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Jan Gwalbert Pawlikowski - "Kultura a natura i inne manifesty ekologiczne"

sobota, 08 maja 2010 8:49


  Biblioteka Obywatela

  Jan Gwalbert Pawlikowski - w latach 1891-1904 profesor ekonomii społecznej Wyższej Szkoły Rolniczej, a następnie Akademii Rolniczej w Dublanach. Prezes Rady Nadzorczej Banku Parcelacyjnego we Lwowie (1893-1905), wiceprezes Rady Nadzorczej Banku Melioracyjnego we Lwowie (1902-1912). Członek Ligi Narodowej od 1902, w Komitecie Centralnym Ligi Narodowej od roku 1905. Współorganizator Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego w Galicji (1904) i jego prezes w latach 1907-1915. Od 1919 członek Rady Naczelnej Związku Ludowo-Narodowego.

 W latach 1876-1881 uprawiał taternictwo, dokonując szeregu nowych wejść. Prowadził też badania speleologiczne w Tatrach, jako pierwszy opisując jaskinie w Dolinie Kościeliskiej, m.in. pierwszy zbadał Jaskinię Mylną. Był jednym z głównych orędowników utworzenia na terenie Tatr parku narodowego.

 Od 1913 członek honorowy Towarzystwa Tatrzańskiego, w 1927 otrzymał honorowe obywatelstwo Zakopanego, a w 1931 honorowe członkostwo w Związku Górali.Jan Gwalbert Pawlikowski - "Kultura a natura i inne manifesty ekologiczne"

Pierwsze w historii
wznowienie całości unikatowego tekstu pierwotnej edycji książki „Kultura a natura" z roku 1913 - pionierskiego w Polsce manifestu ochrony przyrody. Oprócz niego książka zawiera dwa inne ważne teksty tego autora - „Tatry parkiem narodowym" (1923) i „W obronie idei parku narodowego" (1936), a także obszerną przedmowę Remigiusza Okraski.

„Kultura a natura"
była pierwszym w Polsce całościowym i tak dobitnym głosem wskazującym na konieczność ochrony dziedzictwa przyrodniczego, głosem przenikliwym, ponadczasowym i odważnym, o wiele lat wyprzedzającym „modę" na ekologię i powstanie ruchu „zielonych". Do dziś aktualne, dalekowzroczne przesłanie, łączące ochronę przyrody z dbałością o rozwój kulturalny i wartości humanistyczne.

Jan Gwalbert Pawlikowski
(1860-1939) - prawnik, ekonomista, badacz i popularyzator twórczości Juliusza Słowackiego, polityk i społecznik. Wybitny taternik, znany m.in. z pierwszego wejścia na szczyt Mnicha, działacz Towarzystwa Tatrzańskiego, autor zasad przyjętych przez europejskie organizacje alpinistyczne, piewca i obrońca kultury ludowej Podhala. Przede wszystkim jednak „duchowy ojciec" ochrony przyrody w Polsce, współautor pionierskiej ustawy o ochronie przyrody (1934 r.), współtwórca Ligi Ochrony Przyrody, propagator koncepcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kawaler Orderu Polonia Restituta.

Pawlikowski stworzył odrębny kierunek w światowym ruchu ochrony przyrody, który można nazwać idealistycznym lub lepiej humanistycznym, gdyż głównych motywów ochrony przyrody upatruje w idealnych wartościach przyrody, w jej znaczeniu dla naszego rozwoju duchowego.

Prof. Adam WodziczkoJan Gwalbert Pawlikowski
Kultura a natura
i inne manifesty ekologiczne

150 stron, cena 19.00 zł (w księgarniach)
17,00 zł bezpośrednio u wydawcy (koszt przesyłki wliczony)


Kup książkę w naszym sklepie internetowym
lub zamów:


Wpłaty na zakup książki:
Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom"
ul. Więckowskiego 33/126, 90-734 Łódź
tel./fax. (42) 6301749, e-mail: biuro@obywatel.org.pl


Bank Spółdzielczy Rzemiosła,
ul. Moniuszki 6, 90-111 Łódź
numer konta:
78 8784 0003 2001 0000 1544 0001
z dopiskiem „Pawlikowski"


Wszelkich dodatkowych informacji na temat książki udziela Konrad Malec pod numerem telefonu 504 268 206 oraz adresem poczty elektronicznej malec[at]obywatel.org.pl

Źródło: Obywatel.org.pl


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Nowość! Powieść J. Dobraczyńskiego o Dmowskim

piątek, 07 maja 2010 6:38

 

   W ramach serii Biblioteczka Myśli Polskiej ukazała się nieznana do tej pory powieść Jana Dobraczyńskiego (1910-1994) o Romanie Dmowskim pt. „Spadające liście". We wstępie do niej, autorstwa Jana Engelgarda, czytamy:

 „W latach 80. poprzedniego stulecia Jan Dobraczyński, znany do tej pory przede wszystkim jako twórca powieści o tematyce religijnej - o wiele częściej niż poprzednio podejmował tematykę historyczną.  Intrygował go wiek XIX, czego wyrazem była bardzo zaangażowana polemicznie powieść o abp. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim pt. „A to jest Zwycięzca". W publicystyce chętnie sięgał także do tematów z historii najnowszej, w tym najbardziej kontrowersyjnych, jak ocena Józefa Piłsudskiego czy powstania warszawskiego. W tych tekstach często odwoływał się do myśli politycznej Romana Dmowskiego. Nikt jednak nie spodziewał się, że w tych latach pisarz podjął się jeszcze jednego zadania - napisania powieści o Romanie Dmowskim.

 Powieść ta, pt. „Spadające liście", czekała na swoją premierę ponad 20 lat. Jak się okazało, mimo sprzyjającego klimatu drugiej połowy lat 80. Jej maszynopis nie spotkał się z entuzjazmem decydentów. Dobraczyński był tym nieprzyjemnie zaskoczony. W swoim dzienniku zapisał pod datą z 8 października 1988 r.: „Instytut Wydawniczy PAX odmówił wydania mojej powieści „Spadające liście". Jest to dla mnie sprawa zaskakująca. Dotychczas wszystkie moje książki, które składałem Instytutowi były wydawane, chociaż niektóre nie podobały się (np. Jasi Kolendo nie podobały się „Spalone mosty"); myślę, że miałem do tego prawo, jako bądź co bądź współinicjator Instytutu Wydawniczego PAX. Sądziłem, że to może podobieństwo mojego bohatera z postacią Romana Dmowskiego spowodowało ten sprzeciw. Ale maszynopis powieści czytali: [Leon] Mirecki, M[aciej] Giertych, [Tadeusz] Dworak, ks. [Henryk] Czepułkowski i tego zarzutu nie postawili. Jedynie Jaś Stępień uważa, że opinie, jakie wypowiada mój bohater na temat Piłsudskiego i jego obozu, mogą urazić dawnych piłsudczyków. Wydaje mi się jednak, że Dmowski mówił o tych sprawach o wiele ostrzej, zaś wypadki historyczne potwierdziły jego sąd, przeciwstawiając się głoszonemu bałwochwalstwu".

Ówczesne kierownictwo IW PAX było w tym czasie zdominowane przez przeciwników tradycji Narodowej Demokracji, a kierownictwo Stowarzyszenia być może „przestraszyło" się tematu. Warto jednak dodać, że w tym czasie wydano dwutomową „Politykę polską i odbudowanie państwa" Romana Dmowskiego ze wstępem Tomasza Witucha. Ze swoją powieścią Dobraczyńskie się jednak nie przebił. Pisarz podejmował starania, by powieść się ukazała, jeśli nie w IW PAX, to gdzie indziej. W 1989 r. pod datą  23 lutego 1989. Dobraczyński zapisał: „Instytut Zachodni zrezygnował z wydania „Spadających liści", argumentując, chyba słusznie, że wydawanie powieści nie leży w profilu wydawnictwa". 8 marca 1989 r:  „Spadające liście" chce wydać KAW", a pod datą  22 sierpnia 1989: „Przez parę godzin z redaktorką KAW omawiam tekst „Spadających liści". Jestem tak zmęczony, że ulegam łatwo jej uwagom, wbrew mojej naturze". Wydawnictwa były przestraszone nie tyle samą powieścią, co odważnie przedstawiony w niej wątkami, w tym - jak się wydaje - głównie wątkiem masońskim i ostrą krytyką Józefa Piłsudskiego i jego obozu politycznego. W efekcie powieść nigdy się do tej pory nie ukazała.

W końcowych słowach maszynopisu „Spadające liście", Jan Dobraczyński napisał: „Nie jest to powieść o życiu Romana Dmowskiego, ale zwykła powieść, w której autor skorzystał z autentycznego materiału historycznego, ale również porobił sobie rozmaite swobody literackie. Postępując w ten sposób chciałem pokazać w moim bohaterze symboliczną sylwetkę człowieka, walczącego o sprawy wielkie, ale niezrozumianego, niedocenianego, zwalczanego w sposób jawny i kryty. Roman Dmowski nie był jedynym tego rodzaju człowiekiem w półwieczu, które upłynęło od dnia jego śmierci byli i inni, powtarzający swoim życiem ten sam los".

Tyle pisarz. Owe „swobody literackie", to „ożenienie" Dmowskiego - bohater powieści - „Prezes" - miał nieżyjącą już żonę i syna, który zginął na wojnie 1920 roku. Inny jest także jego koniec, Prezes (Dmowski) nie umiera w styczniu 1939 r., lecz dożywa prawie wybuchu wojny - tym niemniej nie ma wątpliwości, że pierwowzorem bohatera powieści jest Roman Dmowski. Kogo miał na myśli, pisząc o powtarzającym się po śmierci Dmowskiego losie innych niezrozumianych i zwalczanych? Prawie na pewno chodzi o Bolesława Piaseckiego, który w momencie pisania powieści nie żył już od kilku lat.

Akcja powieści zaczyna się późnym latem 1938 roku, kiedy do przebywającego w Małych Łąkach (Drozdowo) Prezesa (Romana Dmowskiego) przybywa przedstawiciel władz Obozu (Stronnictwa Narodowego) senator Wacław Krzycki i przedstawiciel eminencji (kard. Kakowskiego). Stopniowo zawiązuje się główna intryga, wokół Prezesa zaciska się pętla, a wszystko na szerokim tle politycznym końcowych miesięcy II Rzeczpospolitej. Narracja często cofa się do czasów wcześniejszych - czytelnik w efekcie poznaje prawie całe życie bohatera powieści".

Jan Dobraczyński, „Spadające liście", Biblioteczka Myśli Polskiej, Warszawa 2010, ss. 252 (w książce esej Macieja Motasa pt. „Jan Dobraczyński - pisarz ze szkoły Romana Dmowskiego")

Cena detaliczna: 25 złotych (koszty wysyłki włączone)
Zamówienia: redakcja „Myśli Polskiej", al. Jerozolimskie 83/9, 02-001 Warszawa, tel.  (22) 621-05-72 
e-mail: n.myslpolska@hoga.pl

Źródło: Mysl Polska Info


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Obóz narodowy w Łódzkiem w latach 1926-1939

środa, 05 maja 2010 6:51


   Nakładem wydawnictwa Ibidem ukazała się książka autorstwa Krzysztofa Waldemar Muchy pt. "Obóz narodowy w Łódzkiem w latach 1926-1939".

  Książka przedstawia dzieje jednego z najważniejszych kierunków politycznych II Rzeczypospolitej - ruchu narodowego na obszarze Polski Środkowej. Omawiany przez autora okres to czasy, gdy ruch ten znajdował się w ostrej opozycji wobec rządów pomajowych i dążył do ich obalenia.

   Praca, oparta na szerokiej kwerendzie archiwalnej i prasowej, opisuje działalność Związku Ludowo-Narodowego, Stronnictwa Narodowego - wraz z jego Sekcjami Młodych, Obozu Wielkiej Polski, a także organizacji rozłamowych. Autor przedstawia strukturę organizacyjną, pochodzenie społeczne członków, formy pracy wewnątrzorganizacyjnej, symbolikę partyjną, propagandę. Wiele miejsca poświęca dzielącym obóz narodowy konfliktom, dotyczącym często podstawowych kwestii politycznych, jak spór "starych" z "młodymi".

W drugiej części pracy zawarty jest opis bieżącej działalności obozu narodowego jako partii opozycyjnej - stosunek do zamachu majowego i walki między Piłsudskim a Centrolewem, konstytucji kwietniowej, bojkot wyborów 1935 i 1938 r., stosunek do mniejszości narodowych - Żydów i Niemców. Na podstawie wyników wyborów parlamentarnych i samorządowych K. Mucha przedstawia zakres wpływów endecji wśród polskiego społeczeństwa. Ostatnią część pracy stanowi omówienie różnego rodzaju organizacji powiązanych z obozem narodowym - od Akcji Katolickiej, poprzez stowarzyszenia kulturalno-oświatowe i paramilitarne, do związków zawodowych.

Publikacja zawiera wielką liczbę nieznanych nazwisk i faktów, pochodzących z pieczołowicie wykorzystanych archiwaliów. Winna się znaleźć w bibliotece nie tylko zawodowego historyka II Rzeczypospolitej, ale też każdego miłośnika dziejów Łodzi i regionu.

Źródło: Endecja.pl


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Rzymska tradycja prawna w myśli politycznej Narodowej Demokracji (1918-1939)

środa, 21 kwietnia 2010 8:06

 

   Ukazała się nowa książka autorstwa Tomasza Banacha pt. "Rzymska tradycja prawna w myśli politycznej Narodowej Demo- kracji (1918-1939)".

   Licząca prawie 300 stron praca poświęcona jest ukazaniu miejsca, jakie zajmowała rzymska tradycja prawna w myśli politycznej obozu narodowego w Polsce międzywojennej. W myśli tej znaczącą rolę odgrywała idea "cywilizacji rzymskiej", której zakres pojęciowy obejmował także rzymską tradycję prawną, stąd też prawo rzymskie zajmowało istotne miejsce w koncepcjach prawnoustrojowych Narodowej Demokracji.

Autor - Tomasz Banach jest doktorem nauk prawnych. Książka jest do nabycia w Księgarni Wysyłkowej Myśli Polskiej, zamówienie można składać przez internet na stronie: http://saturnus.myslpolska.pl/ w cenie 29 zł.

Źródło: Mysl Polska Info


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Nowość! Zygmunt Miłkowski „Rzecz o obronie czynnej i o skarbie narodowym”

środa, 17 marca 2010 20:41

 

   W serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej ukazał się wybór pism jednego z najważniejszych polskich myśli- cieli czasów zaborów, Zygmunta Miłkowskiego, znanego pisarza (piszącego pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż), demokraty i uczestnika prac na rzecz odzyskania niepodległości.

   Odegrał on znaczącą rolę w życiu emigracji polskiej w zachodniej Europie w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Uchodzi także za jednego z inicjatorów powstania ruchu endeckiego, choć z czasem poróżnił się z nim, krytykując nazbyt, jego zdaniem, ugodową politykę R. Dmowskiego wobec Rosji. W tomie znalazły się m.in. kluczowa polityczna rozprawa Miłkowskiego - „Rzecz o obronie czynnej i skarbie narodowym" (wersja z 1910 r.), fragmenty „Sylwet emigracyjnych", poświęconych czołowych postaciom emigracji połowy XIX wieku oraz pisma na temat relacji polsko-ukraińskich (ruskich) i miejsca Serbii w polityce europejskiej w XIX wieku.

   Autorem wyboru i wstępu jest dr Piotr Koryś z Uniwersytetu Warszawskiego. Książkę można nabyć u wydawcy: sklepik@omp.org.pl oraz w sklepiku OMP - LINK. Cena - 35 zł wraz z przesyłką (368 stron, twarda oprawa).

Wydanie książki wsparły Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Uniwersytet Warszawski.

Zygmunt Fortunat Miłkowski (1824-1915), pisarz i działacz polityczny. Urodził się 23 marca 1824 r. w Saracei na Podolu. Ukończył uniwersytet w Kijowie. Wziął udział w powstaniu węgierskim w czasie Wiosny Ludów. Już we wczesnej młodości zaangażował się w niepodległościową działalność konspiracyjną. Należał do Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, z której wystąpił w 1859 r., gdy nie zdołał przekonać innych jej działaczy, że przywództwo polityczne sprawy narodowej emigracja powinna scedować na środowiska krajowe. W 1862 r. podjął współpracę z Komitetem Centralnym Narodowym, a cztery lata później ze Zjednoczeniem Emigracji Polskiej. W 1863 r. próbował dotrzeć ze sformowanym przez siebie oddziałem na teren południowej Rosji, by wziąć udział w powstaniu styczniowym, ale został aresztowany przez władze austriackie. Kolejne lata spędził w Belgradzie (1864-1866), Brukseli (1866-1872) i Szwajcarii (od 1872). W 1887 r. ukazała się słynna broszura Miłkowskiego "Rzecz o obronie czynnej i skarbie narodowym", która - jak w "Rodowodach niepokornych" pisał Bohdan Cywiński - stała się „hasłem do odrodzenia polskiego patriotyzmu i nowej ideologii irredentystycznej". Jednym z jej postulatów było powołanie Skarbu Narodowego, gromadzącego fundusze na cele narodowe. Miłkowski był założycielem tajnej Ligi Polskiej (1887), która w 1893 r. przekształciła się w Ligę Narodową. W nowej organizacji prym wiedli młodzi działacze: Roman Dmowski, Zygmunt Balicki i Jan Ludwik Popławski. Miłkowski pozostał cenioną postacią ruchu, współpracę z nim kończąc dopiero pod koniec pierwszej dekady XX w., gdy obóz narodowo-demokratyczny przyjął zbyt ugodową - jego zdaniem - postawę wobec caratu. Miłkowski opublikował około osiemdziesięciu powieści (m.in. "Asan", "Uskoki", "Za króla Olbrachta", "Wasyl Hołub") - najczęściej pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. Zmarł 11 stycznia 1915 r. w Lozannie.


Podziel się
oceń
0
0

Książki: Roman Dmowski i jego współpracownicy

piątek, 05 marca 2010 17:41


   Książka pod takim tytułem jest nową pozycją w ofercie Księgarni Wysyłkowej Myśli Polskiej. Jest to bardzo obszerna publikacja licząca 530 stron, wydana w 2010 roku w Toruniu przez Wydawnictwo Adam Marszałek. Zawiera artykuły i teksty wystąpień z ogólnopolskiej konferencji naukowej właśnie pod tytułem "Roman Dmowski i jego współpracownicy", która odbyła się w dniach 6-7 grudnia 2007 roku w Opolu zorganizowana przez Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Redakcji całości dokonali Marek Białokur, Mariusz Patelski i Andrzej Szczepaniak. Wśród autorów kilkunastu artykułów są też współpracownicy "Myśli Polskiej".

   Problematykę (...) podzielono na cztery bloki tematyczne. W pierwszym znalazły się artykuły dotyczące postaci Romana Dmowskiego w ujęciu biograficznym, wspomnieniowym i histograficznym. Drugi blok wypełniają materiały poświęcone współpracownikom i sympatykom Romana Dmowskiego oraz jego osobistym relacjom z poszczególnymi osobami. Teksty umie- szczone w trzecim bloku koncentrują się wokół analizy myśli politycznej Romana Dmowskiego oraz jej wpływu na poglądy i działalność poszczególnych osób i grup społecznych. Publikację zamyka grupa artykułów dotyczących różnych aspektów historii ruchu narodowego na przestrzeni XX wieku.

Więcej informacji oraz możliwość dokonania zakupu na stronie Księgarni Wysyłkowej Myśli Polskiej - www.saturnus.myslpolska.pl

Cena: 55 zł wraz z kosztami wysyłki.

Zapraszamy do lektury!

Źródło:
Myśl Polska Info


Podziel się
oceń
0
0

Licznik odwiedzin:  275 741  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O bloogu
Czołem Wielkiej Polsce!

Witamy na bloogu "Kronika Narodowa".
Bloog w swym zamyśle, ma być czysto informacyjny. Znajdziecie tu relacje z inicjatyw/ akcji praktycznie wszystkich środowisk i organizacji szeroko pojętego Obozu Narodowego. Nie zapomnimy jednak o działalności nacjonalistów spoza granic naszego kraju i artykułach oscylujących wokół tematyki ideologiczno – historycznej.
Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi środowiskami narodowymi. Przy czym, z całą stanowczością stwierdzamy, iż nie interesują nas jakiekolwiek antagonizmy organizacyjne... CWP!

Redakcja

ZASADY PRZEDRUKU Z KN: ZASADY PRZEDRUKU - LINK

Kontakt: kronikanarodowa@wp.pl

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 275741

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl